Ked išua fronta, ludé sa skovávali v pivnici. Ve dňe sa byuo doma, večer sa išli skovat. Ve dňe sa aj navariuo, ale dum sa nesmjeu zanknút, moseu ostat otevrítý. Spomínám si, že na Velikú noc mi byuo najvjec lúto, že mosíme nechát dum tak a ít preč, že nám ty Rusi pojedzá šecky pocheraje. Skovávali sme sa v pivnici u Pavla Kaina. S nama sa tam skovávali aj jakýsi maďarský poslanec a Chmelovci. Každý nemjeu pivnicu, tak sa skovávali víceré rodziny spouem. Pamatám si, že Kainovci jmeli jedného syna. Prez vojnu k nim došeu ruský voják Alexej starý konc jak jejích syn. Byu u nich prez frontu, aj po fronce. Vtedy už chodziua stráž, to byli Rusi, co hledali skovaných ruských vojákú. Aby Alexeja Rusi nezebrali, dali mu strýc Paveu rezat drva a ked došua stráž a pýtali sa do to je, stýc že „ná, to je náš syn“. A tak ho zachránili. Ked stráž negde nekoho našua, vječinú to nedopaduo dobre. Po fronce chodziua prvá stráž, ty jak našli skovaného Rusa, porád bez šeckého ho zastrelili. Protože sa necháu Nemcama zajat, teda špatne bojovau a aj ked im utékeu a skovau sa, nezasúží si inší jak smrt. Ked nekoho našua po časy druhá stráž, ty už nestrílali, ale skovaných vojákú posíuali na Sibír. A ked neskúr chodziua trecí stráž, tá už vojákú braua – nevím kam ani jak dúho ešte žili.
Také ščascí jak Alexej ale nemjeu druhý Rus, co sa skovávau v dzedzine. Strýc u kerého sa skovávau – a pomáhau im z hospodárstvem – mysleli, že robjá dobre, ked ho stráži priznali. Stráž ho hned zebraua a odvédli ho preč. Chuapci – Metod Chmela, Jan Kimlička a Albert Pír – utekali za nima sa kuknút kam ho vedú. Došli s ním ke Kuchyňkových sceňe, pri kostele pri cesce na Zóhr, pridali ho dalším najítým vojákom a zastrelili ho. Nevím, de ich vtedy ludé pochovali.
Spomínám si na jednu smíšnú príhodu, jak jeden Rus, velitel, ráz sceu, že či by mu mama a starenka (Helena a Jozula Kainové) neuvarili slepačí poléfku. Ženy, že co by né. Chycili slépku, takú pjeknú, hodnú, né jak dnes. Ked byua poléfka uvarená, aj rezance k ní, starenka, že je jí hodňe, odlejme si. Ná – nescihli. Došua bárišňa, vojáčka, co tam též bývaua, a byuo po poléfce. Tá vzaua litrový hrnek. Daua si doň maizény lebo škrobu a vyléua to do tej poléfky. Potom ju jedli hustú jak kašu.
A jaké to byuo ked skončiua vojna? Tady na Rádku, ludé porád naradoscený vyšli ven z pivnic, kričali „bude sa tancovat, spívat, je konec vojny!“ Šeci Lábjané, kerí na vojnu narukovali, sa vrácili, eném Marcin Kimlička padeu. A ňekerí chuapi, co mjeli narukovat, nakonec na vojnu neišli, lebo byli vyreklamovaný. To sa tak povidauo temu chuapovi, kerý namísto do boja ostau robit ve fabrice, dílňi, na družstvje alebo inde,v tej roboce, de byu užitečnejší než na bojisku.
Jozefka Kovárová